Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa
Zwiedzanie Muzeum Wikliniarstwa I Chmielarstwa W Nowym Tomyślu. Te okolice słyną z bogatych tradycji w zakresie uprawy wikliny i chmielu oraz produkcji wyrobów wiklinowych. Osiedlający się w tym rejonie w 1 połowie XVIII wieku Olędrzy zaczęli uprawiać wierzbę, wykorzystując posiadaną w tym zakresie wiedzę i doświadczenie.
Na muzeum składają się dwa obiekty, które prezentują dawny charakter zachowanego w tym regionie budownictwa olęderskiego. Główna siedziba mieści się w dawnym budynku mieszkalnym osadnika olęderskiego, pochodzącym z końca XVIII wieku. Drugim obiektem jest stodoła z charakterystycznym tzw. tremplem – nadbudowanym poddaszem, wykorzystywanym do suszenia chmielu lub jako magazyn wikliny.
W Muzeum obejrzeć można wystawy odnoszące się do tematyki uprawy wikliny i chmielu, przetwórstwa tych surowców oraz rzemiosła plecionkarskiego. Prezentowane są, związane z tą tematyką narzędzia i maszyny oraz ogromne bogactwo wyrobów plecionkarskich, zarówno o charakterze użytkowym, jak i artystycznym. W otoczeniu budynków rozmieszczone są niepowtarzalne, artystyczne formy przestrzenne z wikliny.
Po zwiedzaniu, odbędą się godzinne warsztaty wikliniarskie o tematyce związanej z Wielkanocą. Dzieci samodzielnie wykonają i ozdobią wianek, który będą mogły zabrać do domu, do przyozdobienia np. drzwi.
Programy są propozycjami ramowymi. Atrakcje możemy dobrać do preferencji, wieku, czy możliwości finansowych grupy.
Ceny ustalane są indywidualnie, zależnie od:
• miejsca wyjazdu
• liczebności grupy oraz liczby opiekunów
• terminu wyjazdu
• wybranych atrakcji
Organizujemy wyjazdy z całej Polski. Poniżej przykładowe ceny:
wyjazd z Poznania i okolic:
- 70 zł/os. dla grupy 44 uczniów + 4 opiekunów
- 75 zł/os. dla grupy 40 uczniów + 4 opiekunów