Pielgrzymki

Zagraniczne

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii 

 

 

Dzień I

Przelot do Gruzji. Przejazd z Kutaisi na obiadokolację i nocleg w Tbilisi.

 

Dzień II

Śniadanie. Tbilisi – kościół Matheki – położony na urwisku nad rzeką Mtkwari, w miejscu dawnego kompleksu pałacowego, z relikwiami gruzińskiej męczennicy Szuszanik; Katedra Sioni – centrum życia religijnego Gruzinów, z relikwią krzyża św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo; synagoga. Przejazd kolejką linową do Twierdzy Narikala, skąd podziwiać można piękny widok na Tbilisi. Obiadokolacja.

 

Dzień III

Śniadanie. Zwiedzanie regionu Kachetia – prowincji Gruzji wschodniej, słynącej ze swoich winnic i gastronomii: klasztor w Bodbe, gdzie według legendy modliła się święta Nino, a wskutek jej modlitwy ze skały wybiła woda. Jej picie lub zanurzenie się w niej ma moc uzdrawiania i chroni przed wszelkimi chorobami. Twierdza w Signaghi - potężna forteca z drugiej połowy XVII wieku, bajecznie położona na skraju płaskowyżu, który wznosi się nad rozległą doliną rzeki Alazani; Akademia Ikalto - kompleks klasztorny założony w drugiej połowie VI w., a zarazem ważny ośrodek naukowy na Zakaukaziu; katedra Alawerdi - najbardziej znacząca świątynia w całej Kachetii, wizyta w jednaj z kachetyjskich winnic – możliwość degustacji i zakupu wina. Po powrocie do Tbilisi tradycyjna gruzińska biesiada, czyli supra i nocleg.

 

Dzień IV

Śniadanie. Wyjazd do Kazbegi: po drodze przejazd do Mcchety i zwiedzanie monastyru Dżwari – „monastyr krzyża”, jednego z najstarszych kościołów na świecie. Według tradycji Święta Nino zatrzymała się na modlitwę na najwyższym wzniesieniu Mcchety i postawiła na nim krzyż. Katedra Sweti Cchoweli - wpisana w 1994 na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowiła w ciągu wielu stuleci miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji oraz siedzibę najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego; Zbiornik Żinwalski, twierdza Ananuri nad rzeką Aragwi, punkty widokowe na Gruzińskiej Drodze Wojennej, przejazd przez Gudauri, Przełęcz Krzyżową, Kazbegi. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień V

Śniadanie. Kazbegi - wjazd jeepami do ikony i symbolu Gruzji: kościółka Świętej Trójcy Cminda Sameba u stóp góry Kazbek, położonego na wysokości 2170 m n.p.m. (jeśli pozwoli pogoda). Powrót do Tbilisi na obiadokolację  i nocleg.

 

Dzień VI

Śniadanie. Przekroczenie granicy z Armenią. Haghpat – średniowieczny kompleks klasztorny, wpisany na listę UNESCO. Obiadokolacja i nocleg w Dilijan.

 

Dzień VII

Śniadanie. Przejazd nad Jezioro Sewan – zwane „perłą Armenii”. Geghard – kompleks Monastyru Świętej Włóczni - jednego z najwspanialszych dzieł architektury ormiańskiej, wpisanego na listę UNESCO; wspaniałe chaczkary, kaplice i cele eremitów wykute w litej skale. Garni – położona w dzikim i niedostępnym wąwozie twierdza (niegdyś letnia siedziba starożytnych królów Armenii). Zachowała się tu m.in hellenistyczna świątynia Mitry - irańskiego boga słońca oraz łaźnia z mozaiką bóstw morskich. Kolacja w restauracji z ormiańską muzyką folklorystyczną. Nocleg w Erywaniu.

 

Dzień VIII

Śniadanie. Wizyta w Klasztorze Chor-Virap z XVII w., które jest miejscem pielgrzymek Ormian całego świata, z przepięknym widokiem na biblijną górę Ararat. Przejazd do Kanionu Czerwonych Skał z Klasztorem Norawank – centrum życia religijnego i kulturalnego z XII w. Powrót do Erywania na obiadokolację i nocleg.

 

Dzień IX

Śniadanie. Matenadaran – skarbnica tradycji narodowej – biblioteka z najcenniejszymi manuskryptami kraju, m.in. pierwszą kopią Biblii w języku ormiańskim. Plac Republiki i spacer po Erywańskich Kaskadach. Zvartnots – ruiny świątyni i pałacu, wpisane na listę UNESCO; Eczmiadzyn – serce Kościoła Ormiańskiego -  według tradycji właśnie tu św. Grzegorzowi ukazał się Chrystus i uderzył złotym młotem w miejsce, gdzie miał stanąć nowy kościół. Stąd nazwa Eczmiadzyn – miejsce, gdzie zstąpił Jednorodzony. Budowlę zaczęto wznosić na początku IV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni. Obiadokolacja i nocleg w Gyumri.

 

Dzień X

Śniadanie. Msza Św. i przekroczenie granicy z Gruzją. Vardzia – malowniczy kompleks skalnego miasta, niegdyś 13-piętrowego, zbudowanego w XII wieku, za czasów królowej Tamary. Kompleks składał się z trzech tysięcy jaskiń i mógł pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, piękne freski na ścianach cerkwi, fragmenty sieci tuneli, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata Vardzia była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Obiadokolacja i nocleg w Achalciche.

 

Dzień XI

Śniadanie. Twierdza Rabati - zamek-twierdza, który zajmuje obszar 7 hektarów, na którym znajdują się m.in.: złożony system fortyfikacji obronnych, domy o tradycyjnej regionalnej architekturze, stare łaźnie, kościół, regionalne Muzeum Historyczne, meczet z 1752 roku oraz ruiny medresy - szkoły, w której nauczano Koranu, prawa oraz języka arabskiego. Przejazd na obiadokolację i nocleg w Borjomi.

 

Dzień XII

Śniadanie i całodzienny odpoczynek w słynnym kurorcie sanatoryjnym Małego Kaukazu. Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień XIII

Śniadanie w formie suchego prowiantu. Przejazd na lotnisko w Kutaisi. O godz. (6:10-8:20) wylot do Berlina. Zakończenie pielgrzymki w godzinach południowych.

 

PROGRAM RAMOWY – KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE

 

CENA ZAWIERA:

PRZELOT SAMOLOTEM / TRANSPORT AUTOKAREM

TAK

OPIEKĘ PILOTA

TAK

TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY

TAK

WYŻYWIENIE WG. PROGRAMU

TAK

NOCLEGI W HOTELACH *** I ****

TAK

SŁUCHAWKI SYSTEMY TOUR AUDIO GUIDE

TAK

UBEZPIECZENIE KL ORAZ NNW

TAK

+48 52 340 18 48

ZADZWOŃ!

PROMOCJE

POLECAMY RÓWNIEŻ